Imaginace pro děti. Proč jsou důležité a jak je zařadit do běžného dne?

„Mami, povídej mi ještě pohádku“. „Dobře Ady, a kterou?“. Ptám se.

„No, jak šli ti malí trpaslíčci z domečku v zahradě do mýho tělíčka, pamatuješ? To byla legrace.“

„Aha. Tak se pohodlně uveleb a zavři i oči a půjdeme zase do té tvé zahrady, ano?“ Odpovídám.

Načež se Adélka ke mně přitulí a s potutelným úsměvem zavírá oči.

Mám radost, když se spolu vydáváme do kouzelné zahrady, kde se každý den dějí jiná dobrodružství a kde spolu nacházíme spousty zábavných pomocníků na zlobení se na mamku, taťku nebo brášku. Výpravy do fantazijního světa, kde v kouzelném domečku žijí malé bytosti, které kdykoliv pomohou nebo berušky, na které se Adélka může obrátit s jakýmkoliv přáním, baví i mne.

Fantazijní svět dětí

Jak můžeme dětem pomoci zvládat vlastní vztek, strach a jiné silné emoce? Malým dětem se ještě vyvíjí centra mozku zodpovědná za ovládání emocí, proto jsou vypjaté situace často složité i pro nás rodiče. Imaginace pomáhají dětem, ale i nám rodičům, v znovunastolení a udržení klidu a uvolnění.

Pomocí imaginace můžeme děti učit svoje pocity poznávat a pracovat s nimi. Možná se ptáte, co to ta imaginace je?

Co je imaginace

Imaginace je schopnost vyvolávat si v mysli určité obrazy, představy a fantazie. Děti vstupují do svého vnitřního světa, kde jsou mocné, kde mohou věci měnit a zažívat po svém. Učí se i uvědomění, jaké to je, když je jim dobře. Díky imaginacím se učí toto klidné místo v sobě samy najít. Uklidnit se, když to potřebují.

Jak konkrétně s dětmi postupovat?

Imaginace můžete dětem buď předčítat nebo pouštět z nahrávek vždy, když máte pocit, že je potřeba je uklidnit. Příběhy jsou krátké a pozitivně laděné. Pokud byste chtěli vyzkoušet imaginaci zahrady, můžete si ji za email stáhnout tady. Po každé imaginaci je fajn s dětmi o prožitcích mluvit nebo je nechat namalovat obrázek. Imaginace jsou příběhy, ke kterým se děti mohou vracet, když v nějaké situaci budou potřebovat podpořit.

Jak můžeme dětem imaginace představit?

Jako se vším v dětském světě, tak je potřeba i s imaginacemi nakládat jako s hrou a být otevření dětské fantazii a přáním. Příběhy jsou zábavné a je dobré děti před samotnými výlety do vnitřního světa uvolnit. Takové uvolnění dětem můžete připodobnit třeba ke hře na hadrovou panenku (kdy tělo uvolněně leží).

Kde je tvůj dech

Nejdříve dítku pomozte v naladění se na vlastní dech. Můžete mu vysvětlit, že dech je velký pomocník třeba když se bojíme, pláčeme, něco nás bolí. V takových situacích se můžeme začít soustředit na svůj dech a bude lépe. Osobně před imaginacemi často používám představu nafukování velkého balónu do bříška.

Dech do bříška

Dítko si lehne na záda a dá si svého oblíbeného plyšáka nebo svoji ruku na bříško a dlouze do něj nafukuje, jako kdyby se mu tam nafukoval balón. Pozoruje, jak se hračka nebo ruka nadzvedává a s výdechem zase klesá. Takto ideálně třikrát nadechuje a vydechuje a potom můžete přejít na hravé příběhy, které si v mysli představuje.

Jak na uvolnění u divočejších dětí?

Často se mne rodiče ptají, jak dosáhnout uvolnění u dětí s poruchami pozornosti. Tak právě s takovými dětmi můžete zkusit aktivní relaxaci. Přidat některé jógové zvířátkové pozice, aby je uvolnění bavilo a dítě bylo aktivní.

Nebo je výborná hra na opičáka, u které děti skáčou a vytřepávají ruce a nohy. Na závěr si mohou i zabušit na hruď s hlasitým a otevřeným „aaaa“ jako orangutani a poté „padnout“ na zem a zavřít si oči, dýchat jako do balónu nebo se uvolnit do hadrové panenky.

Další možností je hodně silně propínat v leže na zádech všechny části těla a následně uvolňovat. Začnete zatnutím všech prstů na nohou a uvolněním.

Poté ať dítko propne co nejvíce nohy a opět uvolní. Pokračujte přes zatažení vší silou bříška a úplným uvolněním. Pak následují ruce a nakonec obličej. Ať udělá co nejvíc sevřený škleb a pak se uvolní. Můžete mu říct, že se jeho tělo rozpouští jako zmrzlina do země nebo že se mění v tu hadrovou panenku.

Příklady táhnou a děti jsou naše zrcadla

Ale snad jako ve všem, děti nás budou chtít napodobovat, když my sami budeme mít rituál uvolnění pro sebe, nebude dlouho trvat a přidají se. Nebo se minimálně budou více zajímat k čemu je to dobré a můžete tak navrhnout společné odpočívací rituály.

Co imaginace dětem přinesou

Imaginace dětem pomáhají v rozvoji sebevědomí, vlastní samostatnosti. Stávají se pozornější k sobě a svým pocitům a umí se vypořádat se stresem. Zkrátka jim narůstá sebedůvěra, že mohou výzvy života zvládnout.

Imaginace jim pomáhají zjistit, že řešení není ve vnějším světě, v ovládání věcí silou, ale naopak, že vše potřebné najdeme v sobě. Mají v sobě pak ukotvený vnitřní prožitek bezpečí.

A hlavně tím, že děti mají přirozeně skvěle vyvinutou fantazii, my jim jen pomáháme tuto schopnost nezapomenout, ale naopak ji rozvinout.

Výlety do vnitřního světa jim ukáží, kde hledat svoji vlastní oázu klidu.

Jednoduché rituály

Společně s dětmi si můžete zavést třeba rituály tří velkých nádechů a vzdechů při nějakých změnách. Při vstávání z postele, při odchodu z domu, při příchodu ze školy. Mít krátký dechový rituál nebo nafukovat balón do bříška, kdykoliv se bojí nebo se něco děje.

Když si vytvoříte z těchto výletů do fantazijního světa rituál a budete číst, poslouchat nebo si společně vymýšlet podporující příběhy, zasejete krásná semínka klidu do života vašich dětí.

Zasoutěžte si s námi – Imaginace pro děti

Ve spolupráci s Monikou WeiglovouTvořivá mysl jako klíč ke štěstí jsme pro vás připravili soutěž o Imaginace pro děti – soubor nahrávek a e-booků s texty ke čtení pro 8 výherců.

Balíček obsahuje: 6 audio nahrávek + e-příručka s texty:
5 imaginačních příběhů
1 relaxaci k uvolnění- vše i k vytištění
návod, jak s e-knihou a nahrávkami pracovat
texty k příběhům, abyste s dítětem četli společně
+ e-malovací sešit, který dostanete s imaginacemi a je plný podnětů k povídání

Stačí odpovědět na naše jednoduché soutěžní otázky níže a mít štěstí při závěrečném losování. Soutěž probíhá do středy 21.8.2019 (včetně). Následně bude vylosováno osm šťastných výherců.

Neznáte správnou odpověď? Podívejte se do článku nebo na web.

Soutěž byla uzavřena. Děkujeme za váš zájem.

Gratulujeme výhercům:

mikina279
markeetka702
vyoralova.k
kejsihospamy
jirhan
polcakova.l
jarmila.reznickova13
HavlovaLibuse@

Sledujte nás také na Instragramu!

Soutěž naleznete také na největším soutěžním portálu v ČR – Soutěže.cz a na Websoutěže.cz

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Monika Weiglová

Monika Weiglová

Jako psychoterapeutka ukazuji lidem cesty, jak najít krásu v sobě, milovat se a žít tak svůj pravdivý a naplněný život. Ráda už u nejmenších podporuji rozvoj vnitřního života, protože věřím, že děti mají klíč ke šťastnému životu. Jsem máma dvou malých rarášků, kteří mě někdy zastiňují a jindy dávají zazářit, protože se od sebe vzájemně učíme a vylaďujeme. A udržet ve všem rovnováhu je někdy oříšek a výzva. Ale právě díky nim vím, že můj klid je nejlepší půdou pro růst nás všech. Miluji tvoření a hraní si s barvami, tělem i myslí. Provozuji stránku Tvořivá mysl jako klíč ke štěstí (monikaweiglova.com) a jsem autorkou transformační knihy s nahrávkami imaginací Odemkni své nové Já a Imaginačních nahrávek pro děti.