Tvůrčí a literární soutěž Čeština je i můj jazyk - www.meta-ops.eu

Tvůrčí a literární soutěž Čeština je i můj jazyk - www.meta-ops.eu

Zapojte se do 5. ročníku soutěže Čeština je i můj jazyk! Letos je určena žákům 2. stupně ZŠ a žákům SŠ a gymnázií a její podtitul zní:

'Podívej se někdy na svět jinýma očima. Zjistíš že ne každý to vidí jako Ty.”

Smyslem soutěže je zamyslet se nad tím co musejí překonávat a zvládat lidé kteří se v případě dětí většinou ne z vlastní vůle ocitnou v novém tj. „cizím' prostředí kde nikomu nerozumí. Jaké to je snažit se do tohoto prostředí začlenit. A jakou roli v tom hraje dorozumívací jazyk daného prostředí.

Smysl soutěže zůstává stejný i v jejím 5. ročníku ale rozhodli jsme se protentokrát opustit perspektivu „já můj a jak to vidím já' a obrátit pozornost na perspektivu „ty tvůj a jak to vidí ostatní'. Podtitulem letošního ročníku je slogan 'Podívej se někdy na svět jinýma očima…”. Chceme aby se účastníci soutěže zamysleli nad tím jak může náš původ rodinné a kulturní zázemí ale i třeba jen momentální stav ovlivnit naše vnímání. Jak jednu situaci vnímá každý jinak a jaké by to bylo ocitnout se v kůži někoho jiného a vidět okolní svět jeho očima. A v neposlední řadě nad tím do jaké míry začlenění se do nového prostředí znamená ztrátu vlastní identity.

Účastník jednoho z předchozích ročníků k tématu napsal: „Důležitá je schopnost uchovat si sama sebe a zároveň schopnost navázat kontakt se svým okolím trpělivě do nového prostředí pronikat s vědomím toho že nejen jakožto cizinec přijímám podporu a pomoc okolí ale můžu také místní obohatit o své zkušenosti a pohledy které jsou zákonitě odlišné od těch jejich.'

Samozřejmě se ale překonávání překážek zdaleka netýká jen cizinců a osob s odlišným mateřským jazykem. Jako cizinec si člověk může připadat i ve své zemi i navzdory tomu že dorozumívací jazyk ovládá výborně.

A o tom všem by měly vyprávět soutěžní příspěvky. Než se do jejich tvorby pustíte podívejte se na náš videospot k soutěži.

 

Datum ukončení soutěže: 30.4.2021

Kategorie: Ostatní


 

Vložte Váš email

Nejoblíbenější soutěže, které dnes končí - poslední šance se zúčastnit a vyhrát!

SOUTĚŽ: Řekněte Sladkému létu v Česku CinzANO! - www.zenyprozeny.cz
Vyhrajte od Sazky 5x balíček s olympijskou kolekcí Alpine Pro - www.chytrazena.cz
Soutěž o 5 balíčků české aromaterapeutické biokosmetiky Saloos - www.chytrazena.cz
Soutěžte a nastartujte chytře hubnutí do plavek s ReduXin FORTE - www.chytrazena.cz
Soutěž o letní čtení Deníček moderního fotra a Léto v Provence - www.chytrazena.cz

Soutěže končící tento týden

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace